Świnoujście – atrakcje

W temacie ?atrakcje turystyczne w Świnoujściu? można by z pewnością napisać grubą książkę. Z resztą lektury takie już powstały.

W skrócie można skupić się na kilku najważniejszych punktach które będąc na wczasach w Świnoujściu koniecznie trzeba zaliczyć.

Pierwszy punkt to oczywiście tradycyjnie nad polskim morzem latarnia morska w Świnoujściu. Będąc w Świnoujściu mamy do pokonania najwyższą z latarni nadmorskich na krajowym wybrzeżu. Dla tych którzy nie mają zamiaru przepływać na wyspę Wolin miejskim promem, bo tylko w ten sposób możemy się tam dostać z wyspy Uznam, można zaproponować inny ciekawy punkt widokowy znajdujący się w samym centrum Świnoujścia przy ul. Piłsudskiego, chodzi o wieżę nieistniejącego już kościoła pw Marcina Lutra.

Drugi ważny postój na trasie dookoła Świnoujścia to słynny Stawa Młyn czyli naziemny punkt nawigacyjny wzniesiony na zachodnim kamiennym molu, przy wejściu do portu, który jest obecnie wielką atrakcją turystyczną na skalę polskiego wybrzeża morza bałtyckiego z uwagi na jego wyjątkowość oraz jest ikoną Świnoujścia. Jest bowiem wykonany w kształcie młyna i powoduje że każdy bez wyjątku kto przyjeżdża do Świnoujścia pragnie mieć fotografię przed słynnym młynem.

Następne atrakcje turystyczne w Świnoujściu to nie lada gratka dla fanatyków militariów i historii obrony Pomorza. Świnoujście z racji tego, że posiada wielkie tradycje portowe, zawsze było pilnie monitorowanym i obwarowanym miastem. Aktualnie oprócz stacjonujących w porcie jednostek marynarki wojennej możemy odwiedzać trzy fortyfikacje z dobrze ocalonymi budowlami, bronią i różnymi eksponatami, które zaświadczają o bogatej historii militarnej miasta.

Wszystkie fortece usytuowane są tuż przy brzegu przy wejściu do portu. Po stronie wyspy Uznam są to Fort Zachodni i Fort Anioła z wymowną budowlą repliką w kształcie Zamku św. Anioła w Rzymie. Z kolei po stronie wyspy Wolin, tuż przy latarni morskiej umiejscowiony jest największy z fortów Fort Gerharda lub odmiennie nazywając Fort Wschodni.

Na zwiedzanie wszystkich 3 fortów trzeba spokojnie poświęcić pełny dzień, lepiej jednak tę przyjemność rozłożyć sobie przykładowo na dwa popołudnia, dla relaksu po plażowaniu.

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.