Kalendarz rozwoju dziecka: dwunasty tydzień

Twój maluch coraz dłużej potrafi utrzymać główkę w pozycji pionowej. Zwłaszcza, gdy jest u ciebie na rękach i widzi wiele interesujących rzeczy. Świat z wysokości rodziców jest o wiele ciekawszy, niż z pozycji leżakowania w łóżeczku.

Niemowlak woli więc spędzać czas w ramionach rodziców, niż w łóżeczku. Dlatego też może być marudny gdy tylko odłożysz go w kołderkę. Aby obserwować otaczających go ludzi maluszek przewraca się na brzuszek i coraz wyżej unosi główkę. Czasem udaje mu się nawet lekko podpierać na łokciach. Umiejętności jakie zdobywa są zaczątkiem do późniejszego pełzania i raczkowania. Gdy bobaska coś wyraźnie zainteresuje, potrafi zastygnąć w bezruchu z rozdziawionymi ustami. Uwierz, że świat stał się dla małego dziecka bardzo interesujący dlatego też staraj się jak najczęściej pokazywać mu go.

Patrzcie razem przez okno, na spacerze usiądźcie na ławeczce i obserwujcie np. plac zabaw lub nakarmcie ptaszki, które maluch będzie mógł obserwować. Gdy zajmujesz się dzieckiem mów do cały czas. Podczas kąpieli i karmienia niemowlaka opowiadaj mu wszystko, komentuj i naśladuj różne dźwięki. W ten sposób maluszek uczy się i wzbogaca swoje dźwięki. Coraz częściej usłyszysz nowe sylaby, które zacznie wydobywać. Twoje dziecko rozpoznaje już znajome twarze i głosy, z którymi obcuje na co dzień i reaguje na nie radośnie.

Zaobserwuj, że twoje dziecko coraz mniej płacze. Spowodowane jest to dalszym rozwojem układu nerwowego malucha. Potrafi on okazywać swoje uczucia i potrzeby w inny sposób poza płaczem. Częściej marudzi, gaworzy i krzyczy. Ponadto ty dbając o malucha zaspokajasz jego potrzeby.

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.