Sposoby na złowienie szczupaka

Myślę, że każdy wędkarz zdaje sobie sprawę z tego, że szczupak to jeden z bardziej pożądanych drapieżników w polskich łowiskach. Wielu wędkarzy specjalizuje się w ich połowach, dla wielu z nich szczupak to najwspanialsza ryba jaką mogą złowić. Ponieważ nadszedł już sezon polowań na szczupaki warto wiedzieć jak je łowić.

Wędkarstwo jak wiadomo to dziedzina, w której mamy wiele możliwości, wiele metod i technik połowu, wiele przynęt. Co zrobić aby złowić szczupaka? Wędkarze łowiący szczupaki metodą spinningową zazwyczaj używają takich przynęt jak woblery, jerki, przynęty gumowe oraz przynęty wykonane z metalu. Wybór odpowiedniego woblera to indywidualna sprawa każdego wędkarza. Każdy ma swoje doświadczenia oraz upodobania dlatego też nie ma konkretnej odpowiedzi jakiego woblera wybrać aby złowić szczupaka. Często najmniejsze szczegóły mają ogromne znaczenie. Podobnie jest w przypadku jerków.

Kupując woblery oraz jerki mamy możliwość wyboru wielu kolorów oraz udoskonaleń w tych przynętach, np. w jerkach spotykane są tzw. grzechotki, które mają jeszcze bardziej wabić do nas szczupaka.
Jeżeli chodzi o łowienie szczupaków przynętami gumowymi to wybierane są zazwyczaj większe modele w rozmiarach od 4 cali wzwyż. Warto wybierać przynęty gumowe wykonane z mocnej i wytrzymałej na ugryzienia gumy ponieważ zęby szczupaka są bardzo ostre i często niszczą w mig nasze ulubione gumy. Jeżeli chodzi o kolory przynęt gumowych , warto zwracać uwagę na łowisko oraz wodę, jej kolor oraz klarowność. Jeżeli woda jest ciemniejsza warto wybierać jaskrawe kolory np. seledynowy lub klasyczną ?marchewkę?. Jeżeli woda jest przejrzysta warto próbować dobrać gumę tak aby jej kolor był możliwie najbardziej zbliżony do naturalnych kolorów spotykanych w wodzie czyli wszelkiego rodzaju zielnie, brązy będą idealnym rozwiązaniem. Istotne mogą być również dodatki w gumach jak brokat zatopiony w korpusach przynęt, aromaty jakimi są one nasączone, duże wyraziste oczy itp. Udoskonalenia mające na celu zwabić do nas szczupaka.
Przynęty blaszane jakich używa się przy łowieniu tego drapieżnika to obrotówki oraz wahadłówki. Szczupaki je uwielbiają ponieważ ich praca w wodzie powoduje wabiące je refleksy świetlne. Blach jest w sklepach wędkarskich wiele dlatego też wybór jest kwestią gustu i doświadczeń jakie zdobyliśmy. Możemy wybrać standardowe blachy jak np. GNOM albo inne urozmaicane przetłoczniami, malowaniami, zdobieniami w postaci barwnych dodatków przywieszonych na krętlikach.

Wędkarstwo to wspaniały sport, który daje nam ogromne możliwości oraz pozwala nam się wykazać podczas procesu łowienia, którego niewątpliwie ważną częścią jest dobór przynęty. Warto spróbować różnych sposobów łowienia szczupaka aby na własnej skórze przekonać się, jaka nam najbardziej odpowiada oraz jaka jest najbardziej skuteczna – oczywiście nie każda będzie tak samo skuteczna na różnych łowiskach. Warto próbować, próbować i jeszcze raz próbować!

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.