Brak miesiączki

Brak miesiączki przyczyny
Regularna miesiączka odgrywa ważną role w życiu kobiety. Dzięki regularnej miesiączce kobieta może upewnić się że w przyszłości będzie mogła spełnić się jako matka.Brak miesiączki w oczekiwanym terminie(książkowo 28 dni) może lekko zaniepokoić. Lecz należy pamiętać że u każdej kobiety miesiączka może przebiegać w innym terminie.Jeżeli miesiączka nie pojawia się wcale należy o tym powiedzieć lekarzowi. W diagnostyce braku miesiączki często pomaga badanie UGS,badanie ginekologiczne lub badanie chormonalne. Ogólnie mówiąc wyróżnia się dwa rodzaje braku miesiączki:pierwotny i wtórny brak miesiączki.

Wtórny brak miesiączki

O braku miesiączki wtórnym mówimy wtedy gdy, kiedy u kobiety do tej pory regularnie miesiączkującej przez następne przynajmniej 3 cykle nie występuje krwawienie menstruacyjne. Najczęściej spotykaną przyczyną braku miesiączki jest oczywiście zapłodnienie. Do innych przyczyn wtórnego braku miesiączki należą: stres, intensywny wysiłek fizyczny, powiększony poziom prolaktyny (hiperprolaktynemia czynnościowa, gruczolak przysadki), używanie niektórych leków (leki przeciwdepresyjne, przeciwlękowe, neuroleptyki, leki obniżające ciśnienie krwi)

Pierwotny brak miesiączki

O pierwotnym braku miesiączku mówimy wtedy kiedy u kobiety do 16 roku życia nie pojawiło się ani jedno krwawienie miesiączkowe, przy prawidłowym wzroście i rozwoju wtórnych cech płciowych takich jak na przykład owłosienie łonowe czy rozwój gruczołów piersiowych. O pierwotnym braku miesiączki mówimy również wtedy kiedy dziewczyna nie miesiączkuje do 14 roku życia i dodatkowo stwierdza się nieprawidłowy wzrost i brak wtórnych cech płciowych. Przyczyną tego typu braku miesiączki może być brak albo niedorozwój jajników lub defekty genetyczne. Są to jednak sytuacje rzadkie i nie będą tutaj szerzej omawiane.

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.

Dodaj komentarz