Piwo – ulubiony napój europejczyków.

Kto z nas w swoim życiu choć raz nie spróbował złotego napoju, z białą pianą zwanego piwem? W okresie wakacyjnym idealnie gasi pragnienie, a różnorodność odmian czyni, że każdy może dobrać typ właściwy dla siebie. Piwo jest to trunek procentowy najczęściej spożywany, swoją popularnością zajął miejsce trzecie, po herbacie i wodzie.
Piwo oparte jest na bazie fermentacji alkoholowej wody, chmielu oraz słodu, jak również specjalnie dopasowanych drożdży. Słód stosowany do produkowania piwa jest to pszenica, jęczmień lub żyto, które zostają poddawane procesowi słodowania.

Pierwsze zapiski na temat produkcji piwa odnotowane zostały w Mezopotamii ? 4 tys. lat p.n.e. Piwo miało także ogromne znaczenie w życiu społeczeństwa Egiptu, było ono bazowym składnikiem pożywienia, które także jako dar składane było zmarłym do grobu. Sztuka robienia piwa na naszym kontynencie miała swój początek w klasztorach, następnie sporządzane domowymi sposobami było na co dzień pitym trunkiem. Przez sporo czasu uważano piwo za bardziej zdrowe niż woda. Dzieje piwa w Polsce sięgają już od początków jej bytu, gdyż było ono trunkiem najpopularniejszym wśród Słowian.

Aktualnie piwo uzyskiwane jest w wielu firmach browarniczych, jakie opracowują wyjątkową, sekretną recepturę wytwarzania. W kraju możemy spotkać piwa bezalkoholowe, lekkie, pełne oraz mocne ? w zależności od ilości alkoholu, oraz rodzaju użytych składników. Piwo podzielić można również na ?lager? czyli dolnej fermentacji, oraz ?ale? – górnej fermentacji.
W Polsce sektor piwowarski niezmiernie błyskawicznie poszerza się, co jest spowodowane nieustannym wzrostem liczby spożywania tego trunku. Nowoczesne metody produkcji wciąż poprawiają smak piwa, powodując prężne przemiany w tej sferze.

Category: Sklepy  Tags:
You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.