Turbodoładowanie w automobilach ciężarowych

turbosprężarki mielecTurbo jest systemem które ma na celu zwiększenie generowanej energii przez silnik. Turbosprężarka zwiększa wydajność pracy silnika poprzez wtłoczenie dodatkowej części powietrza co zwiększa wydajność eksploatowania paliwa. Najczęściej turbosprężarki są stonowane w ciężarówkach, samochodach . Swoją konstrukcją turbo jest zbliżone do konstrukcji turbiny gazowej, z tą rozbieżnością że nie posiada komory spalania. Spaliny trafiają na łopatki turbiny od strony wydechu które popychają sprężarkę napychającą dodatkowe objętości powietrza. Zastosowanie turbo ma wiele zalet. Turbo zapewnia więcej powietrza do silnika podczas procesu spalania przez co przebieg ten jest łatwiejszy, dokładniejszy i sporządza mniej zanieczyszczeń.

Obecne napędy zaopatrzone w turbodoładowanie generują o 50% mniej NOx i CO2 jak to w wypadku napędach konwencjonalnych. Dodatkowo turbosprężarki gwarantują większy moment obrotowy, co przyczynia się na wyższe efekty na ulicy, dzięki temu sama podróż przynosi nam więcej uciech. Jak wiadomo opłaty za paliwa dążą do góry, wiele firm a także kierowców indywidualnych poszukuje różnych gospodarności w tym obrębie. Dzięki operowaniach turbo przechwytuje część niewykorzystywanej siły dzięki czemu wykorzystanie paliwa jest mniejsze. Poprzez to osiągamy podwójnie po głównie posiadamy wyższą moc silnika po następnie stosujemy mniej paliwa do wytworzenia tej samej ilości mocy jak przy wdrożeniu typowego silnika nie wyposażonego w turbodoładowanie.

turbosprężarki mielecPrace turbo można podzielić na kilkanaście cykli.
Pierwszy to wciąganie: wtrysk paliwa , tłok przesuwa się w dół, a powietrze jest zasysane przez zawór wciągające.
Następnie kompresja: tłok przestawia się do góry mieszanina znajdująca się w tłoku jest sprężana.
Rozbudowa: mieszanka paliwa i powietrza jest spalana przez świecę zapłonową.
Wydechowy: spaliny wydobywające się przez zawór wylotowy gdy tłok przesuwa się w dół. Spaliny popychają turbo które wtłacza suplementarną rację powietrza. Potężniejsza miara powietrza w komorze spalania zezwala spalać paliwo więcej efektywnie. Automatycznie wzmaga to moc silnika co przekłada się na większy moment obrotowy i szybkość.

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.