Znaczące jest z czego płytki są wykonane

Historia płytek ceramicznych, wbrew pozorom sięga aż piątego wieku przed nasza erą. W starożytnej Mezopotamii, ściany przystrajano chromatycznymi kafelkami, które były stosowane nie tylko w domach, ale także (w niewiele bogatszej wariacji) w świątyniach. Dziś płytki kładziemy także i we osobistych łazienkach.
Na rynku mamy monstrualny dobór płytek ze aspektu na ich rozmaitość. Przyczyniły się do tego nie tylko ich wymiar i kolor, ale także układ, bowiem po za tradycyjnymi, kwadratowymi, potrafimy wydobyć także i płytki w modle prostokąta. Proporcje używane w wypadku płytek prostokątnych są oddzielne, a w zależności od nich, wykorzystujemy je jako bazę dla łazienkowej glazury lub też jako powszechny aneks bądź też dekoracja.

Zwykle wykończenie łazienek jest zbliżone do koloru białego, jednak wraz z progresem architektury i trendów w planowaniu wnętrz, ceramika przybrała innowacyjne barwy jak zieleń, błękit, brąz, czerń i wiele różnych, powodując, że dziś możemy selekcjonować z pośród tysięcy kolorów i ich kolorów, a także okazów i deseni na nich zamieszczonych.

Po za płytkami ” płynnymi”, możemy także zakupić ich wersje dekoracyjne, czyli tak oznaczane “dekory” – włączają one często jakieś specjalnie dopasowane detale w formie kwiatów, fal, belki, krat, a nawet imitacji drewna. Ich formaty (a czasem także i układ przekroju) są heterogeniczne i zależą w szerokiej dozie od rozmiarów płytki naczelnej. Dzięki temu bez aspektu na umieszczenie dekoru, ceramika tworzy jedną całość i ładnie do siebie pasuje, a wszystko po to by móc cieszyć się niepowtarzalną ceramiczna mieszanką w naszym gmachu.

Nim rozwiążemy się na zakup płytek łazienkowych, warto zastanowić się nad ich rodzajem, kolorem i wielkością. Płytki szkliwione stosuje się w obszarach, gdzie bardzo często dochodzi do zachlapania – dzięki nieprzepuszczalnej powłoce, zatrzymują wodę na powierzchni, dzięki czemu są łatwe w utrzymaniu. Nieszkliwione natomiast stosuje się rzadziej – zwykle jako szczegóły ozdobne do całej reszty. Jeśli musimy wyeksplikować płytkami ogromną powierzchnię, powinniśmy wybrać płytki obszerne, jednakże w przypadku miejsc, które maja w sobie sporo załamań, praktyczniejsze stają się płytki o niewiele mniejszej powierzchni ściany. Jeśli chodzi o wybór płytek podłogowych, powinniśmy zwrócić obserwację na ich odporność na oskrobywanie – PEI. Jest ono nadawane przez wytwórcy i zamieszczane w folderze. Płytki różniące się kolorem, potrafią posiadać różna wartość PEI. Te o kolorach intensywniejszych, będą z zasady bardziej narażone na zdrapywanie.

Podczas urządzania płytek w łazience, musimy pamiętać o kilku doniosłych sprawach. Na początku powinniśmy przyjrzeć się towarowi. Ceramika charakteryzuje się często dywergencjami we fasonie naniesionym na płytki, dlatego należy pomieszać różnorakie opakowania tej samej serii, by wszelka sąsiadująca płytka posiadała łagodnie odrębny wzór. Dzięki temu nasza posadzka, czy również ściana w łazience, będzie sprawiać wrażenie naturalnej. Płytki łazienkowe można umieszczać na dwa rodzaje – uboczny do elewacji, a także diagonalny. Warto pomyśleć o doborze kierunku ułożenia ceramiki i zaplanować całkowity jej układ, gdyż pozwoli nam to zaoszczędzić nieco czasu podczas roboty z naszą łazienką. Nieodłącznym elementem łamigłówki jest także fuga (wypełnienie pomiędzy płytkami), która powinna być dopasowana kolorystycznie do glazury, którą kładliśmy w pomieszczeniu.

W Polsce jest bardzo wielu producentów i dystrybutorów płytek łazienkowych, przez co konkurencja na rynku jest poważna, a co za tym idzie niektóre gatunki płytek można kupić w na prawdę przystępnych cenach.

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.